15.06.2015 - LOGISTYCY Z POZNANIA PRZYGOTOWANI DO RATOWANIA

 

 

Logistycy z Poznania – przygotowani do ratowania
Dać szansę przetrwania i potrafić udzielić pierwszej pomocy do czasu przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego. Pod takim hasłem zorganizowano kurs ratowników drogowych Polskiego Związku Motorowego w Instytucie Logistyki i Magazynowania oraz Wyższej Szkole Logistyki.
W zajęciach prowadzonych przez instruktorów ratownictwa drogowego Automobilklubu Wielkopolski udział wzięło 22 pracowników ILiM i WSL. W poniedziałek 15 czerwca, z rąk prezesa AW Roberta Werle, odebrali certyfikaty Ratowników Drogowych PZM. Chcą bezinteresownie i skutecznie nieść pomoc osobom znajdującym się w stanie zagrożenia życia i zdrowia.
Program kursu obejmował 30 godzin wykładów i ćwiczeń, podczas których uczestnicy poznawali metody udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i reagowania w sytuacji wypadku drogowego. Ćwiczenia obejmowały m.in., przeprowadzanie resuscytacji, czynności podejmowane w przypadku nieprzytomnej, ale oddychającej osoby oraz opatrywanie ran i unieruchamianie złamań a także wyciąganie z samochodu bezwładnego człowieka. Poznańskich logistyków szkoliło ponad dziesięciu instruktorów – pasjonatów ratownictwa drogowego z Automobilklubu Wielkopolski.
Pomysłodawcą kursu był ratownik drogowy z ponad trzydziestoletnim stażem – dr inż. Aleksander Niemczyk, Z-ca Dyrektora ILiM oraz wykładowca WSL, który pasją do ratowania zaraził w miejscu pracy już kilkadziesiąt osób.
- W przypadku nagłego zatrzymania funkcji życiowych, pogotowie ratunkowe przyjeżdżające średnio w 8 minut na terenie miasta, nie jest w stanie zdążyć uratować człowieka. Każdy z nas, posiadający wiedzę z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej i nie bojący się podjąć działania w miejscu akcji – jest w takiej sytuacji na wagę ludzkiego życia, mogąc skutecznie zwiększyć szansę poszkodowanych – mówi Aleksander Niemczyk.
Logistyka jest nauką, dla której w optymalizacji kosztów ważny jest każdy detal. Nic nie jest ważniejsze od życia ludzkiego – nie mogło więc zabraknąć entuzjazmu w nauce jego ratowania właśnie u logistyków. Pracownicy Instytutu Logistyki i Magazynowania oraz Wyższej Szkoły Logistyki są przeszkoleni z niesienia pomocy, do dyspozycji mają dwa automatyczne defibrylatory i chcą cyklicznie spotykać się i ćwiczyć swoje umiejętności.
- Planujemy zakup fantomów do ćwiczenia resuscytacji, chcemy spotykać się raz w miesiącu na ćwiczeniach i symulować różne sytuacje kryzysowe, aby coraz lepiej i pewniej nieść pomoc poszkodowanym. Spotkania będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych pracowników ILiM i WSL – podkreśla A. Niemczyk.
Przeszkoleni pracownicy ILiM i WSL mogą wstąpić do Automobilklubu Wielkopolski i stać się pełnoprawnymi ratownikami drogowymi, zabezpieczając różnego rodzaju imprezy masowe, w tym maratony poznańskie. Niezależnie jednak czy to zrobią – w Poznaniu przy Estkowskiego 6, gdzie tętni życiem polska logistyka, od miesiąca jest zdecydowanie bezpieczniej!