SILESIAN GREENPOWER NA TORZE "POZNAŃ"
 

Tor „Poznań” był pierwszym miejscem prób zwycięskiego bolida SG!!!
Na Świecie fabryki samochodów i uczelniane zespoły badawczo-naukowe prowadzą prace nad pojazdami napędzanymi silnikami elektrycznymi lub ich konfiguracjami z jednostkami tradycyjnymi. Rozwiązania te są szeroko określane jako ekologiczne. Wsparcia takim inicjatywom na Torze „Poznań” udziela Automobilklub Wielkopolski.
Grupie Silesian Greenpower z Politechniki Śląskiej, do testów samochodów elektrycznych, Automobilklub Wielkopolski już od roku 2010 udostępnia Tor „Poznań”. Staje się on wtedy obiektem badawczym, na którym przygotowuje się bolidy do startów na torach Goodwood, czy Silverstone w Wielkiej Brytanii. Wyścigi te polegają na przejechaniu największej liczby okrążeń w wyznaczonym czasie. - Nie mamy wątpliwości, że w Polsce jedynym i najodpowiedniejszym miejscem do testów jest Tor „Poznań” - mówią uczestnicy projektu.
Podczas treningów sprawdzano, przygotowywano oraz formowano akumulatory. Poznaje się w ten sposób ich charakterystykę, a szczególnie temperaturę, w której najlepiej pracują. Im cieplej, tym więcej dają energii. Po pewnym cyklu ładowań i rozładowań są w stanie oddać jej jak najwięcej. Odkrycie tego momentu jest właśnie tak ważne dla zespołu. Grupa sprawdzała także kilka przekładni, by wybrać najbardziej optymalne.
Tor „Poznań” umożliwia całkowite przygotowanie się do warunków, które mogą nas spotkać. Gdyby nie Tor „Poznań”, nie mielibyśmy takich wyników, jakie mamy. Dzięki niemu jesteśmy w stanie wykryć ewentualne mankamenty i na bieżąco je korygować. To jedyny obiekt, gdzie można sprawdzać wydajność auta. Dla prawdziwego testu nie ma lepszego miejsca!
Zespół Silesian Greenpower w wyścigach w 2010 roku na torze Goodwood zajął szóste miejsce, a w roku 2011 uplasował się na drugim miejscu. W minionym roku zespół przygotowując dwie konstrukcje samochodów elektrycznych na Torze „Poznań”, liczył na 1 miejsce. Udało się je zdobyć w wyścigu The Greenpower Corporate Challeenge 2013 Goodwood -Wielka Brytania.

 


Do zwycięstwa w Wielkiej Brytanii zespół Silesian Greenpower ze swoimi elektrycznymi bolidami przygotowywał się na Torze „Poznań”

Foto - T. Cichacka